استفاده از آجر سفال نکا برای تولید گرما در زمستان

خاک نسوز از مواد نسوز ساخته شده از آلومینا و اکسید آلومینیوم تشکیل شده است. گفته می شود که این اصطلاح از کارگران چینی ایتالیایی از تورینگن گرفته شده است.

کارگران آجر سفال نکا پخته شده در آنجا را اسکارموتی می نامیدند که اشاره ای به کلمه تورینگی “Scharm” به معنی “شارد” است. شاموت ساختاری شبیه سنگ مصنوعی است که در طبیعت وجود ندارد.

برای استفاده از آن پس از تولید پودر می شود. دانه بندی خاک نسوز ایجاد می شود. پوشش محفظه احتراق سرامیکی از آنجایی که خاک رس پخته شده مستعد ترک خوردن بسیار سریع است، خاک نسوز به خاک رس خام اضافه می شود.

سنگ های نسوز از مخلوط تشکیل می شوند. آنها بسیار پایدارتر از آجرهای ساخته شده از خاک رس خام هستند زیرا اثرات انبساط و انقباض که در طول گرمایش و سرمایش رخ می دهد با آجرهای نسوز بسیار کمتر است.

می توان از آن ها در بسیاری از موارد استفاده کرد، علاوه بر تجهیز جعبه آتش نشانی یا دودکش، می توان از آنها به عنوان سنگ پیتزا برای پیتزای فر سنگی یا به عنوان سنگ پخت نان برای نان فر سنگی تازه استفاده کرد.

توجه: خاک نسوز به دلیل محتوای اکسید آلومینیوم از نظر کیفیت متفاوت است. خاک‌های آتش‌نشانی با محتوای اکسید زیر 30 درصد ارزان‌ترین هستند، اما کیفیت پایینی هم دارند. خاک نسوز با درصد اکسید 30 تا 45 درصد از مرغوب ترین آن ها است. هر چه میزان اکسید بیشتر باشد، کیفیت آجر و پانل های نسوز بالاتر است.

آجر
مقاومت در برابر آتش آنها در درجه اول در مناطق تولید و ذخیره گرما استفاده می شود. شومینه ها و اجاق ها همیشه به آجرهای سفالی مجهز بوده اند.

کاشی های اجاق های کاشی شده اغلب از آجرهای نسوز تشکیل شده بود. زیرا این ماده می تواند گرما را ذخیره کند. گرما به تدریج وارد محیط می شود.

در گذشته آنها جایگزین کاشی های آجری بودند.آجر گرما را نیز ذخیره می کند. این پدیده را می توان در اتاق زیر شیروانی یک خانه کاشی کاری شده در هوای گرم تجربه کرد. اما آجرها گرمای کمتری نسبت به آجر شاموتی ذخیره می کنند، بنابراین به تدریج آجر شاموت جایگزین آنها شد.

آجرهای نسوز ممکن است گرما را ذخیره کنند، اما این تنها کار آنها نیست. در مرحله اول باید محفظه فلزی دیواره های کوره و سطوح اطراف در محفظه احتراق را از اثرات حرارت محافظت کنند.

با این حال، مانند ورمیکولیت، باید در نظر داشت که خاک رس با خاک نسوز فقط به طور مشروط پایدار است. پوشش محفظه احتراق باید نوسانات شدید دما را تحمل کند. مقاومت آنها در برابر تغییرات دما زمانی به حد خود می رسد که مصالح ساختمانی شروع به متخلخل شدن می کند.

برای جلوگیری از این امر، باید هر گونه سوخت را به آرامی و با احتیاط داخل جعبه آتش بگذارید. خطر برخورد قطعات چوبی به آستر را می توان با قرار دادن دقیق جلوگیری کرد یا حداقل کاهش داد.

دودکش را خط بکشید
همانطور که در ابتدا ذکر شد، این دو ماده نه تنها برای شومینه یا اجاق گاز بسیار مفید هستند، بلکه برای آستر دودکش شما نیز مفید هستند. حتی اگر هوای خروجی در مسیر عبور از دودکش خنک شود، دودکش باید نسوز باشد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.